Logo Tasarımı
Logo, bir firmanın tüm renk ve tipografi unsurları ile birlikte kendini ifade ettiği görsel sembolüdür. Firmaların en akılda kalıcı unsuru olan logo tasarımını yaparken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Logo tasarımı yaparken firmanın kuruluş hikayesinden yol çıkarak mevcut sektörel konumunu, amaçlarını ve hedeflerini çok iyi dinliyoruz. Bu yüzden logo tasarımını hazırlarken firmaya ait sembolik önemi olan bir hikayeyi grafiksel olarak bir dokunuşla da logo tasarımında değerlendirebiliyoruz.

Logo akılda kalıcı olmalıdır. Firmayı net ifade etmelidir. Farklı yüzeylerde de kullanım şekillerini de iyi belirleyerek logo tasarımı gerçekleştiriyoruz.
 
 

Logo tasarımı hakkında sıkça sorulan sorular

11- Logo tasarım farklı yüzeylerde farklı renkte çıkar mı?
Logo tasarımınızda yer alan renkler Sirmedia tarafından Pantone renk kartelasından seçilerek yapılır. Her rengin evrensel bir pantone kodu olduğundan isteniğiniz zeminde logonuz birebir aynısı çıkar. Rengin farklı çıkmasına %10 ile %20 arasında etki edecek olan tek etmen logonun basılacağı kağıdın dokusudur. Dokulu yani fantezi kağıtlarda zemin mürekkebi daha fazla çekeceğinden zeminin rengi tutma oranı değişebilir. Bu bilgiyi vermenin sizlere faydalı olacağına inanıyoruz.
22- Logomda çok fazla renk kullanmalı mıyım?
Logo tasarımında size önerimiz iki adetten fazla renk kullanmamanız. Logoda kullanılacak renk sayısı arttıkça logonuzun basılacağı yüzeylerdeki maaliyetide artacakdır. Unutmayınız ki dünyanın en büyük markalarının logoları sade ve yalındır. Amaç kim olduğunuzu görsel karmaşadan uzak sade ve net bir görsel bütünlükle ifade etmektir.
33- Logomu zeminlerde büyük mü küçük mü kullanmalıyım?
Sirmedia’nın size vereceği kurumsal kimlik kılavuzunda belirtilen ölçülerde logonuzu kullanmaya özen gösteriniz. Logonun zeminlerde büyük kullanılması sizi daha da görünür kılmayacaktır. Üstelik evrensel tasarım standartlarının dışına çıkıp tasarımınızın amatör ya da baskı hatası gibi görünmesinede neden olabilir.
44- Basılı malzemelerdeki logo rengim ile dijital ekranlardaki logo rengim farklı. Neden?
Basılı malzemelerde CMYK mürekkep renkleri kullanılmaktadır. Dijital ekranlarda ise RGB renkleri kullanılmaktadır. Bu yüzden iki platformda renklerin farklı görünmesi normaldir. Basılı malzemelerde kullanacağınız CMYK rengini baz alarak logonuzu tasarlatmanız gerekir. Aynı zamanda basılı malzemelerde kullandığınız renge en yakın RGB rengi seçerek tüm dijital platformlarda renksel bütünlüğü korumalısınız.
55- İnternette bir sürü örnek logo var. Benzerini yapabilir miyiz?
Malesef. İnternette arama yaparak birçok markanın logolarını kopya yada benzeri kullandığını ve olumsuz haber kaynağı olduğunu görebilirsiniz. Kopya iş yapmak size ve logonuzu hazırlayan reklam ajansına itibar kaybettirir.