Marka patent başvuru ve süreç takibi
Marka patent başvuru süreçlerinizi ulusal ve uluslararası alanda yönetiyoruz. Marka patent başvurusu sırasında firmanızın onaylı kurumsal logosu (siyah ve beyaz zeminde, varsa markaya ait sloganınız ve marka patent başvurusu yapacağınız sınıf/sınıfları seçiyoruz. Marka sınıfları patentini yapacağınız markanın hangi sektör ya da sektörlerde geçerli olmasını istiyorsanız sınıf seçimleri de birden fazla da olmak üzere yapılmaktadır.
 
 

Marka patent başvurusu hakkında sıkça sorulan sorular

1Marka patenti yaptırmanın önemi nedir?
Markanızı ve logonuzu başka bir kimsenin kullanmasını istemiyorsanız marka patenti yaptırmanız hayati önem taşımaktadır.
2Marka patenti yaptırmazsam bir zararı var mıdır?
Seçim tamamen size aitdir. Markanıza maddi ve manevi yatırım yapıp cirosal anlamında belirli bir ölçeğe kavuştuğunuzda rakipleriniz ya da bunu fırsat olarak görüp sizi kopyalamaya çalışan kişi ya da kurumlar sizin markanızın içeriksel olarak da benzerini yapabilirler. Aynı zamanda markanızın adı, logosu ve içeriksel hizmetinin birebir kopyasını yapıp sizden önce patent başvurusu yapabilecek olan kişilere karşı marka, fikir ve mülkiyet haklarınızı da böylelikle kaybetmiş olacaksınız. Bu durumda ticari itibarınızın alacağı zararlar ile karşılaşmamak için markanızı koruma altına almanızı tavsiye ediyoruz.
3Marka patentimi aldım ancak birisi markamı kopyaladı. Haklarım nelerdir?
Markanızı ve markanıza ait hizmetleri birebir kopyalayan kişilere karşı elinizde marka patentiniz var ise hukuki olarak hiçbir şekilde kopyalanmasına hukuksal olarak müsaade edilmez. Marka patentine sahip kişiler markayı kopyalayan kişi ya da kurumlara karşı hukuksal olarak tüm haklara sahip olup kopyası yapılan tüm işleri tüm platformlardan kaldırtma yetkisine sahiptirler.
4Ulusal alanda patent nedir?
Türkiye hudutları içerisinde fikri ve mülkiyet haklarına tek siz sahipsiniz demektir.
5Uluslararası alanda patent nedir?
Tek Türkiye değil Türkiye sınırları dışında da dünyanın herhangi bir ülkesinde de fikri ve mülkiyet haklarına tek siz sahipsiniz demektir.
6Marka patenti ayrıca ne işe yarar?
Ülkemizde com.tr uzantılı domainlerin rahatlıkla alınmasında büyük önemi vardır.
7Marka patent süreci uzun mudur?
Ulusal marka patent başvurusu yaptığınız anda patent başvurusu reddedilene kadar markaya ait patent başvurusu kilitlenir. Başvuru sürecinde ilk siz yaptığınız için başvurunuz reddedilene kadar baş biri aynı marka ve sınıf ile başvuru gerçekleştiremez ancak size olumsuz geri bildirimi gelene kadar. Başvuru sürecinde dahi markanın kısmi hakları size ait olur.
Ulusal patent başvuru sonucu 20-30 günü bulmaktadır. Uluslararası patent başvuru sonucu en az 6 ayı bulmaktadır. İstisnai durumlarda sürecin daha da erken sonuçlanma ihtimali bulunmaktadır.